Ministers of the Congregation

1838 - 1842

26/06/1838
to
04/12/1842

Rev. John McFarland
(Licentiate Donegal) was ordained as minister in the newly formed Congregation on 26th June 1838 in Rev G T Ewing's Meeting House, Fountain Street and he ceased to be minister on 7th December 1842.

1843 - 1849

02/05/1843
to
02/08/1849

Rev. Marcus Dill Reid, M.A.
On 2nd May 1843, the Rev. Marcus Dill Reid was installed. Mr. Reid, a former Licentiate of the Limavady Presbytery, had been minister of Ballysillan since 1839. He died on 2nd August 1849.

1850 - 1894

29/03/1850
to
01/07/1894

Rev. Robert Ross, D.D.
It was only during the much longer ministry of the Rev Robert Ross, (a Licentiate of the Glendermott Presbytery, ordained on 29th March 1850) that the Congregation began to thrive. Under his ministry the Congregation increased to such an extent that the Church Building became too small. A new Church was built in Carlisle Road (opened 23rd March 1879) and the Halls were added a few years later. Rev Ross was called to the Chair of the General Assembly in 1888 and awarded a D.D. in the same year. He died after a long and fruitful ministry of over 44 years on 1st July 1894. Mr Ross's son, The Rt. Hon. Sir John Ross was M.P. for the City, Judge of the High Court (Chancery Division) and Lord Chancellor of Ireland. His grandson Sir Ronald Ross, K.C., M.C, M.P., was Recorder of Sunderland.
<Death Notice> <Memoriam> <Funeral>

Rev Robert Ross

1895 - 1919

06/03/1895
to
1919

Rev. John Huey, M.A., B.D.
Rev. John Huey was installed on 6th March 1895. Born in 1844, he came from Knockahollet in the Route Presbytery and was said to be a gifted student. He was licensed by the Presbytery of Route in 1871 and was ordained as the minister of Buckna Congregation on 17th March 1874 where he remained until 1886 when he received a call to England where he went to serve as minister of Trinity Presbyterian Church in Manchester. He had the reputation of being a great orator and preacher, delivering his sermons without notes or manuscript. He also made a significant contribution to the life of the town whilst in Londonderry.
He retired from the active ministry in 1919 and died on 22nd July 1928 in the 85th year of his age.

Rev John Huey

1919 - 1927

01/10/1919
to
15/12/1927

Rev. David Hay, M.A.
On 1st October 1919 the Rev David Hay was installed, having been minister of Donemana since 1907. After labouring faithfully for over 8 years Mr Hay accepted a call to 1st Lisburn on 15th December 1927. Thereafter, he was awarded a D.D. by the Presbyterian Theological Faculty, Ireland in 1949, and was nominated Moderator Designate of the General Assembly, but owing to ill-health he had to decline the honour. He died on 17th March 1953.

Rev David Hay

1928 - 1956

27/02/1928
to
28/07/1956

Rev. Samuel McVicker, B.A.
On 27th February 1928, the Rev Samuel McVicker (of 2nd Killyleagh, Co Down) was installed. Mr McVicker was a well loved pastor of the people and he served them for over 28 years, retiring from the active ministry on 28th July 1956. In his younger days he was a well-known sportsman, representing his country in hockey and rugby. He died on 23rd July 1972. In the latter years of his ministry the Congregation appointed two assistants, Mr John Girvan followed by Mr Joseph Dallas.

Rev Samuel McVicker

1956 - 1964

28/11/1956
to
29/07/1964

Rev. John Girvan, B.A.
Rev John Girvan (Licentiate Comber) was ordained and installed on 28th November 1956. He had been for 4½ years with the Belfast City Mission before studying for the ministry and he continued the warm evangelical ministry of his predecessors and also saw an extensive renovation of the church property carried out before he was called to Bethany Church, Belfast. He resigned from Carlisle Road on 29th July 1964. Rev Girvan was later to attain the highest office in the Presbyterian Church by being elected Moderator of the General Assembly. He died, in his 86th year, on 21st August 2002.

Rev John Girvan

1965 - 1997

11/02/1965
to
28/02/1997

Rev. Richard C. Graham, M.A.
Rev Richard Graham was installed on 11th February 1965 after being unanimously called by the Congregation from Orritor and Claggan where he had ministered for over 6 years. Much of his 32 year ministry in Carlisle Road was during the difficult period of Irish terrorism which saw the migration of the Protestant population from the West bank of the City to other areas. His deep conviction of the providence of God enabled the Congregation to maintain and advance the work and witness despite the depletion of the membership. During his ministry the Memorial Organ was re-built in 1977. When he came to Londonderry the Congregation was much in debt and upon his retirement the Church, Halls and Manse had been completely restored, totally free of debt. He also served as Clerk of the Presbytery of Derry (later to be amalgamated with the Presbytery of Strabane to become an enlarged Presbytery of Derry and Strabane) from 1973 until his retirement from the active ministry on 28th February 1997. His son Ker, was ordained and installed to 1st Castlederg and Killeter in 1998. He died on 11th May 2000 at the age of 68, after a long illness, bravely borne. A Service of Thanksgiving for his life was held in the Church on 15th May 2000.

 

Rev Richard Graham

Listen to Rev Graham preaching

1998 - 2000

01/05/1998
to
31/07/2000

Rev. J. Craig Teeney, B.Sc., B.Th.
Rev Craig Teeney was installed on 1st May 1998 after serving his assistantship in Carnmoney. Prior to entering the Christian Ministry, Mr Teeney worked in the famous Belfast shipyard of Harland & Wolff.  His short ministry, of just over 2 years, ended on 31 July 2000 when he was unable to continue to discharge his duties fully due to poor health. He re-located to Ballyclare with his wife Caroline and three young children.

Rev Craig Teeney

  2002 - 2018

04/07/2002
to
 31/07/2018

Rev. Dr. T Robert Buick, B.Sc., D. Phil
Rev Robert Buick was installed on 4th July 2002 having been unanimously called by the congregation from the three-point charge of Albany, Brigh and 1st Stewartstown in Co Tyrone, where he had served for a period of 11 years.  Prior to entering into training for the Ministry in 1986, Dr. Buick was engaged in engineering research and development in both the academic and commercial fields.  He is also Convener of the University Education Committee. Married to Heather, he has two children, Alison and Aaron. <photos>. In 2010 he successfully oversaw the amalgamation of Strand & Buncrana Congregations with Carlisle Road. He served as Clerk of the Presbytery of Derry and Donegal from 2012. Under his Ministry the Church Halls were completely renovated and the roof re-slated. He introduced a number of innovations such as the Children's Holiday Bible Club  and the Annual Holy Week mid-day services as an outreach to the local community. A Retirement Presentation Evening was held on 4th July 2018. Rev Buick conducted his Closing Service on 8 July 2018 prior to retirement on 31st July 2018

Rev Dr T Robert Buick

  2019 -

13/12/2019
to

Rev. Ross Kernohan, B.D., Dip. Min.
Rev Ross Kernohan was installed on 13th December 2019 after having recently served as Pastor of Kampala International Church, Bugolobi in Uganda. Mr Kernohan grew up within Kells Presbyterian Church and attended Antrim Grammar School.  He went on to study Computing Sciences at University of Ulster in Coleraine and worked in that area with Child Evangelism Fellowship and Samaritans Purse, before becoming a Youth Minister in the Church of Scotland. Afterwards, Mr Kernohan went to Switzerland to work with a Christian humanitarian aid organisation called Medair. While there he met his German wife, Fanny, who was also working with the organisation. They have three children, 8-year-old Benjamin, 6-year-old Jacob and 4-year-old Gabi

Assistants

1952 - 1954

Mr John Girvan

1954 - 1956

Mr Joseph Dallas